Oblasť okolo jaskyne Domica v Slovenskom krase patrí k miestam, kde sa prívalové povodne vyskytujú častejšie. Vzhľadom na výnimočné prírodné a kultúrne hodnoty tejto oblasti, zapísanej v zozname UNESCO, predstavujú povodne vážnu výzvu. Prívalové dažde dokážu rýchlo zaplaviť cestné a turistické komunikácie, ohroziť miestnu infraštruktúru a zhoršiť podmienky pre návštevníkov. Na lepšie pochopenie a monitorovanie povodňových rizík slúži aj interaktívna mapová aplikácia s názvom Prívalové povodne v okolí jaskyne Domica zverejnená na Geoportáli KSK.
V oblasti Domickej jaskyne sa povodne historicky vyskytovali už dlhé obdobie, no intenzita a frekvencia povodní sa v posledných desaťročiach zvyšujú. Výskumy identifikovali dva hlavné typy povodní – zimné a letné:
1. Zimné povodne vznikajú, keď sa sneh a ľad rýchlo topia, pričom zamrznutá pôda neumožňuje vsakovanie vody. Táto voda následne steká do jaskynného systému a spôsobuje zaplavenie spodných častí jaskyne.
2. Letné povodne sú spojené s intenzívnymi búrkami, ktoré sú čoraz častejšie a silnejšie. Náhle a silné dažde vedú k rýchlemu hromadeniu vody, čo môže spôsobiť rozsiahle zaplavenie a ohroziť aj turistické trasy.
Podrobnejšie informácie o povodniach a ich vplyvoch v tejto oblasti môžete nájsť aj v štúdiách realizovaných na Ústave geografie UPJŠ (Tokarčík a Hofierka 2024, Ujlakiová a Tokarčík 2023), ktoré analyzujú špecifické hydrologické a geomorfologické faktory prispievajúce k povodniam v tejto lokalite.
Aplikácia prezentuje geopriestorové dáta nadväzujúce na problematiku prívalových povodní v okolí jaskyne Domica. Výstupy simulovanej hĺbky vody boli vytvorené pomocou modelovacieho nástroja r.sim.water implemetnovaného v open source softvéri GRASS GIS. Modelované boli dva typy prívalových povodní vyskytujúcich sa v tejto lokalite: zimná a letná povodeň. Zimná povodeň bola v tejto lokalite 10.2.2016 a zaznamenaná intenzita zrážok bola 36,4 mm/h.
Modelované boli dve letné povodne, konkrétne povodeň z dňa 3. mája 2017, kedy bola zaznamenaná zrážková intenzita 70,8 mm/h a letná povodeň z 18.7.2021 so zrážkovou intenzitou až 140 mm/h.
Vrstvy sú rozdelené do 5 kategórií a výstupy zobrazujúce simulovanú hĺbku vody boli vygenerované po 20, 40 a 60 min. zrážkovej činnosti pri spomínanej intenzite pre jednotlivé povodne. Ide o tieto kategórie:
1) Hranice
2) Charakteristika územia
3) Zimná povodeň (10.2.2016)
4) Letná povodeň (3.5.2017)
5) Letná povodeň (18.7.2021)
Prívalové povodne nielen v okolí jaskyne Domica predstavujú významný problém, ktorému sa venuje čoraz viac pozornosti vďaka výskumným aktivitám a moderným technológiám. Podobné mapové aplikácie môžu byť účinným nástrojom pre manažment prívalových povodní v rôznych regiónoch. Poskytujú aktuálne informácie a praktické dáta, ktoré pomáhajú odborníkom aj verejnosti lepšie chápať riziká, monitorovať zraniteľné oblasti a prijímať efektívne opatrenia na zníženie škôd spôsobených povodňami.
Mgr. Ondrej Tokarčík, PhD.
11.11.2022
17.11.2023